ARCHITEKTURA
Jedynym z używanych w tamtych czasach budulcem każdej budowli była glina, suszona na słońcu lub wypalanej cegły. Miasta najczęściej otaczano wielkimi murami oraz fosami, bramy wzmacniano pylonami (brama lub wieża o prostokątnej podstawie, wznoszona parami i zwężającą się ku górze). Najbardziej znanym typem budowli sakralnej był Ziggurat, rodzaj tarasowej budowli, której najwyższa platforma służyła do odprawiania ceremonii religijnych. Wzniesiony ok. 2100 roku p.n.e. ziggurat z miasta Ur był zbudowany z suszonej cegły wzmocnionej drewnianymi belkami i obłożony cegłą, dla odmiany wypaloną. Trzy szerokie rampy prowadziły do dolnej świątyni, zaś stamtąd jeden bieg schodów wznosił się poprzez trzy tarasy do górnego sanktuarium.
ZIGGURAT |
SZTUKA
Przejaw działalności artystycznej człowieka na obszarze, położonym w dorzeczu Tygrysu i Efartu, w okresie od 3500 r.p.n.e. do 500 r.p.n.e.
SZTUKA ASYRYJSKA |
SZTUKA BABILOŃSKA |
TABLICZKA GLINIANA |
Międzyrzecze było zamieszkane już w okresie paleolitu. W VI tysiącleciu p.n.e., gdy osiadły tryb życia zastąpił koczowniczy, na tym obszarze powstawały kolejno takie państwa, jak: Sumer, Akad, Asyria, Babilonia. Tak więc sztukę tego rejonu świata reprezentują:
Autor: Ola Wypustek
Źródła: http://encyklopedia.eduteka.pl/wiki/Sztuka_staro%C5%BCytnej_Mezopotamii.
http://www.wnetrzawseiz.pun.pl/viewtopic.php?pid=4.
http://www.historyksztuki.pl/sztuka-starozynej-mezopotamii-i-egiptu/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz