niedziela, 6 października 2013

Osiągnięcia architektury oraz sztuki w starożytnym Egipcie.

ARCHITEKTURA

Architekturę starożytnego Egiptu wyróżnia jedność artystycznych form, ciągłość rozwoju oraz funkcja służebna wobec władców i religii. Najbardziej rozpoznawalnym dziełem starożytnych Egipcjan są piramidy, jednak przed nimi grobowcami były tzw. mastaby. Służyły one do chowania władców z I i II dynastii.
PRZEKRÓJ MASTABY 

Piramidy, które pojawiły się po są budowlami w kształcie ostrosłupa prawidłowego o podstawie czworokątnej. Służyły one do chowania faraonów, ich bliskiej rodziny oraz wysoko postawionych urzędników. Budowa jednej piramidy mogła trwać ok. 20 lat, więc pracę nad nią rozpoczynano za życia faraona.





SZTUKA

Główną tematyką sztuki starożytnego Egiptu był faraon, obrzędy religijne, życie pozagrobowe oraz ówcześni bogowie. Egipcjanie posiadali własny kanon proporcji- przedstawiał on postać na wysokość 18 modułów (modułem mogła być wielkość stopy, pięści...). Określał on na jakiej wysokości powinna znajdować się dana cześć ciała.
Faraona przedstawiano w niezmiennych proporcjach, ponieważ był uważany za boga niezmiennego. Jedynie osoby znajdujące się niżej w hierarchii społecznej były przedstawiane bardziej realistycznie.

Rzeźba charakteryzowała się tym, że postacie stojące zwykle miały wysuniętą do przody lewą nogę (tzw. kontrapost ). Faraon był zawsze przedstawiany jako osoba młoda, a w malarstwie zawsze był większy od reszty postaci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz