poniedziałek, 14 października 2013

Religia i język starożytnego i współczesnego Egiptu.

Religia starożytnego Egiptu


Egipt podzielony był na dwie części południową (Egipt Górny) i północną (Egipt Dolny). Było to widoczne w częściach religijnych. Dla Egipcjan z północy bogiem naczelnym był Horus, a dla mieszkańców południa był to bóg pustyni, Seth. Jednak po wieloletnich walkach, dominację przejął Egipt Górny, a tym samym za najważniejszego boga został uważany Horus. Został on utożsamiony z bogiem słońca. Później tych dwóch bogów traktowano równorzędnie. W okresie panowania faraonów z XII dynastii najwyższym bogiem został Amon. Po najazdach Hyksów na zdobytych przez nich terenach kult odbierał Seth. Jednak w 1570 r.p.n.e. faraonowie z Teb pokonali Hyksów i tak oto Amon odzyskał status najwyższego władcy Egiptu.

Seth, bóg pustyni


Horus, bóg słońca


Życie pozagrobowe
Religia egipska zakładała po śmierci dalsze życie ciała i duszy. Dla nich był to jedynie etap przejścia do innego świata. Wierzyli, że każdy człowiek ma nieśmiertelną duszę i aby zachować siły witalne należało po śmierci zadbać o ciało. W grobowcu wraz z mumią umieszczano papirusy. Pomagały one w drodze do świata umarłych,. Aby trafić do tego świata dusza musiała najpierw stanąć przed sądem Ozyrysa.

                                                        Piramidy

 
Mumia
 

 

Religia Egiptu w czasach współczesnych


Teraz Egipt jest krajem muzułmańskim, z poważnym wpływem religii na życie codzienne mieszkańców. Muzułmanie stanowią 90% ludzkości kraju; pozostałe 10% to chrześcijanie.


Język


Język egipski to wymarły język z grupy języków afroazjatyckich. Był on używany przez starożytnych Egipcjan. Skończył swój żywot wraz z cywilizacją egipską i został zastąpiony w Egipcie językiem arabskim.





Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_egipski
http://www.bryk.pl/teksty/historia/staro%C5%BCytno%C5%9B%C4%87/19887-religia_starożytnego_egiptu.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz