niedziela, 13 października 2013

Przedstaw osiągnięcia w zakresie architektury oraz sztuki w starożytnej Mezopotamii.



                                                                   ARCHITEKTURA

Jedynym z używanych w tamtych czasach budulcem każdej budowli była glina, suszona na słońcu lub wypalanej cegły. Miasta najczęściej otaczano wielkimi murami oraz fosami, bramy wzmacniano pylonami (brama lub wieża o prostokątnej podstawie, wznoszona parami i zwężającą się ku górze). Najbardziej znanym typem budowli sakralnej był Ziggurat, rodzaj tarasowej budowli, której najwyższa platforma służyła do odprawiania ceremonii religijnych. Wzniesiony ok. 2100 roku p.n.e. ziggurat z miasta Ur był zbudowany z suszonej cegły wzmocnionej drewnianymi belkami i obłożony cegłą, dla odmiany wypaloną. Trzy szerokie rampy prowadziły do dolnej świątyni, zaś stamtąd jeden bieg schodów  wznosił się poprzez trzy tarasy do górnego sanktuarium. 

ZIGGURAT






                                                                              










                                                                             
                                                                                 SZTUKA
 Przejaw działalności artystycznej człowieka na obszarze, położonym w dorzeczu Tygrysu i Efartu, w okresie od 3500 r.p.n.e. do 500 r.p.n.e.
SZTUKA ASYRYJSKA
SZTUKA BABILOŃSKA
TABLICZKA GLINIANA
Teren Mezopotamii to miejsce, gdzie rozwinęło się wiele kultur i starożytnych cywilizacji. Pierwotnie znane były one jedynie z przekazów pozostawionych przez starożytnych Greków. Pierwsze badania archeologiczne, prowadzone początkowo przez amatorów i poszukiwaczy skarbów, miały miejsce w XIX wieku. Jednym z najcenniejszych znalezisk były gliniane tabliczki pokryte pismem klinowym. Odczytanie ich rozpoczęło czas poznawania długich dziejów Mezopotamii.
Międzyrzecze było zamieszkane już w okresie paleolitu. W VI tysiącleciu p.n.e., gdy osiadły tryb życia zastąpił koczowniczy, na tym obszarze powstawały kolejno takie państwa, jak: Sumer, Akad, Asyria, Babilonia. Tak więc sztukę tego rejonu świata reprezentują:
  • sztuka sumeryjska i akadyjska
  • sztuka babilońska 
  • SZTUKA SUMERYJSKA
  • sztuka asyryjska.                                                                     

Autor: Ola Wypustek
Źródła: http://encyklopedia.eduteka.pl/wiki/Sztuka_staro%C5%BCytnej_Mezopotamii.
http://www.wnetrzawseiz.pun.pl/viewtopic.php?pid=4.
http://www.historyksztuki.pl/sztuka-starozynej-mezopotamii-i-egiptu/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz