środa, 16 października 2013

Jak zmieniła się pozycja ekonomiczna? Podaj tego przyczyny oraz nazwy konfliktów.

                                                             POZYCJA EKONOMICZNA
Niepokoje spowodowane trudną sytuacją ekonomiczną i wzrastającą aktywnością muzułmańskich fundamentalistów stały się przyczyną przedłużenia stanu wyjątkowego wprowadzonego po zamachu na prez. As-Sadata. W polityce zagranicznej Egipt konsekwentnie zabiegał o doprowadzenie do wielostronnych rozmów pokojowych izraelsko-arabskich i rozwiązania problemu Palestyńczyków. W 1990, po agresji Iraku na Kuwejt, Egipt był zaangażowany w mediacje pokojowe, gdy one zawiodły — oddziały egipskie wzięły udział w wojnie przeciwko Irakowi. W latach 90. nasiliły się tendencje fundamentalistyczne, zamachy na Europejczyków, m.in. w Kairze i Luksorze. W kolejnych wyborach 1993, 1999 i 2005 zwyciężył Mubarak, w parlamencie jednak wzrasta siła partii muzułmańskich; W 2011 Mubarak ustąpił pod wpływem protestów społ., do czasu przeprowadzenia nowych wyborów władzę objęła Najwyższa Rada Wojskowa; 2012 po wyborach prezydenckich i parlamentarnych rządy cywilne; dominacja partii związanych z islamistycznym Bractwem Muzułmańskim; prez. M. Mursi; sytuacja niestabilna, protesty.

                                                                 NAZWY KONFLIKTÓW

Aneksja Gazy, Samarii i Judei

Blokada Kanału Sueskiego

Ataki fedainów

Obrona przed fedainami

Afera Lavona

Eskalacja przemocy na granicach

Zbrojenia państw arabskich

Zbrojenia Izraela

Żegluga morska

Ewakuacja OWP z Libanu

Operacja „Drewniana Noga

 

 Autor:Ola Wypustek 

Źródła: http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/4201799/egipt-historia.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojny_izraelsko-arabskie

Pozycja ekonomiczna oraz nazwy konfliktów w starożytnym i współczesnym Egipcie.

                                                          EGIPT STAROŻYTNY


Państwo egipskie powstało około 3000 r. p.n.e. Początkowo były to dwa królestwa: Egipt Górny ze stolicą w Tebach i Egipt Dolny ze stolicą w Memfis. 150 lat później król Górnego Egiptu - Menes podbił Egipt Dolny tworząc jedno państwo, którego stolicą został Memfis. Od tej pory faraonowie nosili dwie korony na znak panowania w obu królestwach. W okresie starego państwa powstały największe i najsłynniejsze budowle egipskie jak piramidy w Gizie, Abu Simbel, Karnak. Utworzono także stabilną administrację państwa oraz podzielono je na nomy, ułatwiające kontrolę nad krajem. Bunty wewnętrzne doprowadzają jednak do rozpadu potęgi Egiptu. Dopiero w czasie okresu średniego państwa nowa dynastia zjednoczyła Egipt. Wówczas prowadzone były wojny, zwycięskie zresztą, z Nubią. Wprowadzono reformy w armii i poszerzono jej szeregi. Średnie państwo to okres ekspansji handlowej. Zawiązały się kontakty handlowe z Palestyną, Arabią, Mezopotamią, Fenicją czy Kretą. Hyksosi, wykorzystując ciąg wojen wewnętrznych o władzę, podbijają i zdobywają Egipt. Tak właśnie rozpoczęła się era nowego państwa. Nowa dynastia Hyksosów rozpoczyna walki zewnętrzne z: Palestyną, Fenicją, Syrią i Azją Mniejszą. Przez zwiększenie podatków (głównie na podbitych terenach) i wzięcie ludzi do niewoli, rozpoczynają się bunty przeciwko Egiptowi. Najlepiej wychodzą na tym Hetyci, którzy pokonują wojsko egipskie i zabierają Egiptowi cześć jego ziem. W państwie z kolei dochodzi do wojen o władzę między kapłanami a faraonami. Zaczynają buntować się dowódcy armii. Następnie w zależności od tego, pod czyim panowaniem znajdował się Egipt, następowały kolejno okresy: asyryjski, grecki, macedoński, rzymski, bizantyjski i arabski.

 







                                                           EGIPT NOWOŻYTNY
                                                            
                                                       

We współczesnym Egipcie z powodu ściśle ekonomicznych oprócz mężczyzn kobiety też chodziły do pracy.W czerwcu 1977 roku tysiące libijskich protestantów rozpoczęło „Marsz na Kair”, kierując się w stronę egipskiej granicy. Libijczycy chcieli w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec zawarcia traktatu pokojowego z Izraelem. 20 lipca marsz został zatrzymany przez egipskich strażników granicznych. Libijska artyleria zaatakowała miejscowość As-Sallum. W połowie lipca Mossad dostarczył egipskiemu rządowi informacje na temat planowanego przez Libię zamachu na as-Sadata. 21 lipca Libijskie siły powietrzne przeprowadziły kolejny nalot na As-Sallum, wykorzystując do tego celu kilka samolotów.
Anwar as-Sadat, gdy dowiedział się o zbliżających się czołgach, nakazał wysłać 3 dywizje na libijską granicę. Szybko odparły one atak libijskich brygad, niszcząc większość ich sprzętu. Egipskie Siły Powietrzne wraz z egipską armią lądową przekroczyły granicę z Libią i zajęły kilka strategicznych, przygranicznych miast. Podczas konfliktu Egipskie Siły Powietrzne zbombardowały większość miast i baz wojskowych w okolicy.
Inne kraje arabskie poprosiły as-Sadata, aby nie rozpoczynał inwazji na Libię (która była planowana na 26 lipca). As-Sadat podpisał zawieszenie broni z Libią. Następnie armia Egiptu wycofała się z terenów okupowanych.


Autor :Ola Wypustek
Źródła:http://pl.wikipedia.org/wiki/Staro%C5%BCytny_Egipt
http://historia.pgi.pl/rys.php
http://www.historia.elearning24.pl/epoki/starozytnosc/egipt-dar-nilu.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konflikt_graniczny_mi%C4%99dzy_Libi%C4%85_i_Egiptem



                                                                     

 





 

System polityczny i społeczny starożytnej Mezopotamii oraz na jej współczesnym terenie.

Mezopotamia leży w dorzeczu dwóch wielkich rzek: Eufratu i Tygrysu. Jej obszar (często różnie pojmowany, jeśli chodzi o zasięg) rozciąga się od północnej Syrii aż po Zatokę Perską i od Iranu aż po Arabię. W innym, bardziej precyzyjnym ujęciu, można Mezopotamię zamknąć w trójkącie: Aleppo – jezioro Urmia na północy i ujście rzeki Szatt al-Arab (rzeka powstała po połączeniu Eufratu i Tygrysu) do Zatoki Perskiej na południu.    
         Od niepamiętnych czasów ustrój polityczny zależał od tego kto sprawuje władzę. W starożytności niezależnie od siebie rozwijały się różnorakie sposoby rządzenia. Charakterystyczne jest to, że początkowo pomimo zróżnicowania etnicznego i geograficznego miały one wiele wspólnego. Dopiero z biegiem czasu i rozwojem myśli politycznej każdy region wykształcił indywidualne cechy swego ustroju co zaowocowało powstaniem takich ustrojów jak np. demokracja, republika czy też despotia.

Pierwsze cywilizacje starożytne takie jak: Egipt, Mezopotamia i Chiny cechowała podobna polityka. Wspólnymi cechami tych państw było to, że powstały w zbliżonych warunkach - nad wielkimi rzekami oraz ustrój polityczny, który historycy nazwali później despotią teokratyczną. Ten typ rządzenia polegał na skupieniu nieograniczonej władzy w rękach silnej jednostki, która jednocześnie była zwierzchnikiem religijnym. Władcy byli wręcz uważani za wcielenia bóstw. W Mezopotami taką władzę sprawował król.
Tak wiec król: 
» dowodził armią 
» przyjmował posłów od innych władców i zawierał przymierza bądź wypowiadał im wojny 
» wydawał prawa, wydawał wyroku w sprawach sądowych 
» mianował urzędników 
» wysłuchiwał sprawozdań naczelników miast i podejmował odpowiednie decyzje w sprawach, które mu przedłożyli, zwłaszcza z uwagą przyjmował raporty o stanie sieci nawadniających i wydawał decyzje w sprawie budowy nowych kanałów i tam 
» opiekował się świątyniami, składał ofiary bogom 
 

wtorek, 15 października 2013

JAK WYGLĄDA DZISIEJSZY SYSTEM POLITYCZNY I SPOŁECZNY?

 Dzisiejszy system polityczny i społeczny na ogół uczestniczy w działaniach politycznych w ramach danego państwa oraz generalnych zasad i norm regulujących wzajemne stosunki miedzy nimi. W tym rozumieniu system polityczny jest równorzędnym z ekonomicznym i kulturowym, podsystemem społecznym, wyodrębnionym z działalności grup społecznych. Oprócz podmiotów związanych stricte z działaniem politycznym, w ujęciu  strukturalno -instytucjonalnym mieszczą się również organizacje pozarządowe.

GŁÓWNE ELEMENTY DZISIEJSZEGO SYSTEMU POLITYCZNEGO:     

  • Społeczność, której byt jest współzależny, składająca się z grup o interesach zbieżnych i sprzecznych,
  • Organizacje artykułujące i reprezentujące interesy tych grup poprzez zdobywanie i sprawowanie władzy państwowej bądź wywieranie na nią wpływu,
  • Instytucje władzy państwowej, dysponujące monopolem uzgadniania interesów zarówno sposobami perswazji, jak przymusu i przemocy,
  • Formalne i zwyczajowe normy regulujące wzajemne relacje i funkcjonowanie wszystkich części składowych systemu,
  • Ideologie i strategie polityczne, stanowiące oprogramowanie ukierunkowujące działalność systemów państwowych i partyjnych,
  • Instytucje i organizacje międzynarodowe do których są afiliowane państwa i partie polityczne, których rola wzrasta w warunkach integracji kontynentalnych i globalizacji.   
JAK ZMIENIŁY SIĘ ONE NA PRZESTRZENI DZIEJÓW I CO BYŁO TEGO PRZYCZYNĄ: 

Na przestrzeni dziejów panował totalitaryzm poległ on  na tym, że w narodzie sprawowała władzę jedna osoba. Stalową ręką zarządzała wszystkim, w porównaniu do teraźniejszości powstały partie i istnieje demokracja. Teraz człowiek ma większe możliwości niż dotychczas było to możliwe ponieważ ma prawo do wyboru  prezydenta, posła. Dawniej państwem zarządzał Faraon, Cesarz oraz Król teraz mamy prezydentów, którzy nie maja pełnej władzy nad państwem bo muszą uzgadniać wszystkie sprawy np. z sejmem. Na losy kraju wpływa cały naród a nie tylko jedna osoba. Właśnie tym różni się dzisiejszy system polityczny od dawniejszego. 


poniedziałek, 14 października 2013

Religia i język starożytnej Mezopotamii i jej współczesnych terenów.

Mezopotamia
Dawniej
Dziś
Język
-język sumeryjski
-język akadyjski
-język elamicki
-język hurycki
-język hetycki
-język turecki
-język hebrajski
-język arabski
Religia
Religia Mezopotamii z uwagi na złożone podłoże etniczne, nigdy nie była jednolita. Jednak zasadniczo zrębie ukształtowali ją Sumerowie. Religia ta była o charakterze politeistycznym. Głównym ośrodkiem religijnym Mezopotamii była południowa jej część – Babilonia.
Głównymi bogami – stworzycielami byli:
·         An – władca nieba, król wszystkich bogów
·         Nintu, znana także pod imionami Ninhursag, Ninmah, Aruru – matka-ziemia, bogini płodności, rodzicielka
·         Enlil – syn Ana – bóg powietrza;
·         Enki  – pan słodkich wód
Główną religią dzisiejszych terenów Mezopotamii jest Islam.

Religia i język starożytnego i współczesnego Egiptu.

Religia starożytnego Egiptu


Egipt podzielony był na dwie części południową (Egipt Górny) i północną (Egipt Dolny). Było to widoczne w częściach religijnych. Dla Egipcjan z północy bogiem naczelnym był Horus, a dla mieszkańców południa był to bóg pustyni, Seth. Jednak po wieloletnich walkach, dominację przejął Egipt Górny, a tym samym za najważniejszego boga został uważany Horus. Został on utożsamiony z bogiem słońca. Później tych dwóch bogów traktowano równorzędnie. W okresie panowania faraonów z XII dynastii najwyższym bogiem został Amon. Po najazdach Hyksów na zdobytych przez nich terenach kult odbierał Seth. Jednak w 1570 r.p.n.e. faraonowie z Teb pokonali Hyksów i tak oto Amon odzyskał status najwyższego władcy Egiptu.

Seth, bóg pustyni


Horus, bóg słońca


Życie pozagrobowe
Religia egipska zakładała po śmierci dalsze życie ciała i duszy. Dla nich był to jedynie etap przejścia do innego świata. Wierzyli, że każdy człowiek ma nieśmiertelną duszę i aby zachować siły witalne należało po śmierci zadbać o ciało. W grobowcu wraz z mumią umieszczano papirusy. Pomagały one w drodze do świata umarłych,. Aby trafić do tego świata dusza musiała najpierw stanąć przed sądem Ozyrysa.

                                                        Piramidy

 
Mumia
 

 

Religia Egiptu w czasach współczesnych


Teraz Egipt jest krajem muzułmańskim, z poważnym wpływem religii na życie codzienne mieszkańców. Muzułmanie stanowią 90% ludzkości kraju; pozostałe 10% to chrześcijanie.


Język


Język egipski to wymarły język z grupy języków afroazjatyckich. Był on używany przez starożytnych Egipcjan. Skończył swój żywot wraz z cywilizacją egipską i został zastąpiony w Egipcie językiem arabskim.





Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_egipski
http://www.bryk.pl/teksty/historia/staro%C5%BCytno%C5%9B%C4%87/19887-religia_starożytnego_egiptu.html

niedziela, 13 października 2013

Przedstaw osiągnięcia w zakresie architektury oraz sztuki w starożytnej Mezopotamii.



                                                                   ARCHITEKTURA

Jedynym z używanych w tamtych czasach budulcem każdej budowli była glina, suszona na słońcu lub wypalanej cegły. Miasta najczęściej otaczano wielkimi murami oraz fosami, bramy wzmacniano pylonami (brama lub wieża o prostokątnej podstawie, wznoszona parami i zwężającą się ku górze). Najbardziej znanym typem budowli sakralnej był Ziggurat, rodzaj tarasowej budowli, której najwyższa platforma służyła do odprawiania ceremonii religijnych. Wzniesiony ok. 2100 roku p.n.e. ziggurat z miasta Ur był zbudowany z suszonej cegły wzmocnionej drewnianymi belkami i obłożony cegłą, dla odmiany wypaloną. Trzy szerokie rampy prowadziły do dolnej świątyni, zaś stamtąd jeden bieg schodów  wznosił się poprzez trzy tarasy do górnego sanktuarium. 

ZIGGURAT






                                                                              










                                                                             
                                                                                 SZTUKA
 Przejaw działalności artystycznej człowieka na obszarze, położonym w dorzeczu Tygrysu i Efartu, w okresie od 3500 r.p.n.e. do 500 r.p.n.e.
SZTUKA ASYRYJSKA
SZTUKA BABILOŃSKA
TABLICZKA GLINIANA
Teren Mezopotamii to miejsce, gdzie rozwinęło się wiele kultur i starożytnych cywilizacji. Pierwotnie znane były one jedynie z przekazów pozostawionych przez starożytnych Greków. Pierwsze badania archeologiczne, prowadzone początkowo przez amatorów i poszukiwaczy skarbów, miały miejsce w XIX wieku. Jednym z najcenniejszych znalezisk były gliniane tabliczki pokryte pismem klinowym. Odczytanie ich rozpoczęło czas poznawania długich dziejów Mezopotamii.
Międzyrzecze było zamieszkane już w okresie paleolitu. W VI tysiącleciu p.n.e., gdy osiadły tryb życia zastąpił koczowniczy, na tym obszarze powstawały kolejno takie państwa, jak: Sumer, Akad, Asyria, Babilonia. Tak więc sztukę tego rejonu świata reprezentują:
  • sztuka sumeryjska i akadyjska
  • sztuka babilońska 
  • SZTUKA SUMERYJSKA
  • sztuka asyryjska.                                                                     

Autor: Ola Wypustek
Źródła: http://encyklopedia.eduteka.pl/wiki/Sztuka_staro%C5%BCytnej_Mezopotamii.
http://www.wnetrzawseiz.pun.pl/viewtopic.php?pid=4.
http://www.historyksztuki.pl/sztuka-starozynej-mezopotamii-i-egiptu/

Pozycja ekonomiczna oraz nazwy konfliktów w starożytnej Mezopotamii oraz na jej dzisiejszym terenie

                                                            Mezopotamia


    Mezopotamia, czyli Międzyrzecze położona była pomiędzy dwiema wielkimi rzekami: Eufratem i Tygrysem. W ich delcie, nad zatoką Perską, utworzył się bardzo przyjazny dla życia ludzi obszar, których szybko został zaludniony. Suchy, gorący klimat nie sprzyjał jednak uprawom poza ujściem rzek, toteż w ludzie skupiali się tylko przy wybrzeżach, z czasem, gdy powstały kanały nawadniające, zaczęto przemieszczać się bardziej na północ. Równocześnie rozwijała się kultura starożytnego Egiptu.
    W połowie trzeciego tysiąclecia przed naszą erą państwa-miasta Sumerów zostały zaatakowane przez Sargona I - dowódcę Akadów. Zbudował on wielkie imperium (pierwsze na świecie!), które przerwało około dwustu lat. Król koronował się Władcą Czterech Stron Świata. Stolicą Mezopotamii zamieszkałej przez Akadów był Babilon. Język akadyjski stał się wówczas językiem, jak to dzisiaj byśmy ujęli, "międzynarodowym". W drugim tysiącleciu przed naszą erą na terenach imperium wyodrębniły się dwa państwa: Asyria i Babilonia. Stworzycielem potęgą tej drugiej stał się Hammurabi.Hammurabi, gdy rozpoczynał swoje, trwające przez 43 lata (1792 - 1750 pne.) rządy, posiadał jedynie malutkie państewko. Dzięki mądrej polityce udało mu się podbić cały obszar Mezopotamii. Stolicą państwa został Babilon. Takie funkcjonowanie państwa wymagało przed wszystkim silnej władzy centralnej. Tak więc król:
-Dowodził armią
-Przyjmował posłów od innych władców
-Wydawał prawa,wydawał wyroki w sprawach sądowych
-Mianował urzędników-Opiekował się świątyniami,składał ofiary bogom
-Wysłuchiwał sprawozdań naczelników miast i podejmował odpowiednie decyzje w sprawach,które mu przedłożyli
Wraz z końcem panowania Hammurabiego, świetność Babilonii upadła. Mimo iż Hammurabi był władcą despotycznym, a w swoim kraju wprowadził monarchię despotyczną, to właśnie za jego czasów Babilonia stała się wielkim mocarstwem.
  
                                                            

                                                 

                                                    Konflikty dzisiejszej Mezopotamii

Wojna iracko-irańska                                                   


 (Zróżnicowana polityka obu 
państw-jedną z przyczyn konfliktu)






                                                                                                  Wojna palestyńska (Podział Palestyny)









                                                                                                 





Wojna sueska (Wojna ta toczyła 
się o objęcie kontroli nad Kanałem Sueskim
 oraz opanowanie Półwyspu 
Synaj przez Izrael)










                                                                                                               
   
                                                                                                              Konflikt arabsko-żydowski










Źródła informacji:

poniedziałek, 7 października 2013

Przedstaw wynalazki oraz stan rozwoju nauki w starożytnej Mezopotamii.

Mezopotamia to starożytna kraina na Bliskim Wschodzie leżąca w dorzeczu rzek: Tygrysu  i Eufradu. Na obszarze tym w starożytności  rozwijał się szereg kultur, państw i imperiów, których twórcami były różne ludy (SumerowieAkadyjczycyAsyryjczycyAmoryciHuryciKasyciChaldejczycy), kontynuujące jednak wspólne dziedzictwo kulturowe. Powszechnie uważa się, że właśnie na terenach Mezopotamii narodziła się pierwsza cywilizacja.

                                       Dorobek cywilizacji zdań Tygrysu i Eufratu.                    


·         Pismo klinowe- najstarszy system pisma powstały pod koniec IV tysiąclecia

·         Pierwsza spisana kodyfikacja prawa- Kodeks Hammurabiego (1792-1750)

·         Asyryjczcy rozpowszechnili wyroby (głownie broń) z żelaza

·         Babilończycy stworzyli podstawy astrologii i astronomii

·         Podstawy matematyki, system sześćdziesiątkowy 

·         Mitologia Mezopotamii oddziaływała na ościenne ludy (Żydzi przeleli topos rajskiego ogrodu, potopu, wieży Babel)


I poł. IV tyś. p.n.e.
Początek epoki brązu w Mezopotamii 3500 r. p.n.e
Pierwsze miasta Sumerów na południu Mezopotamii ok. 3100 r. p.n.e.
Najstarsze egzemplarze z pismem klinowym 2350- 2279 r. p.n.e.
Panowanie Sargona Wielkiego- I zjednoczenie Mezopotamii 1792-1750 r. p.n.e
Panowanie Hammurabiego- II zjednoczenie Mezopotamii XVI- 935 r. p.n.e.
Dominacja Asyrii w północnej Mezopotamii 663 r. p.n.e.
Asyria dokonuje najazdu na Egipt 612 r. p.n.e.
Medowie rozbijają imperium asyryjskie i niszczą jego stolicę Niniwę 539 r. p.n.e.
Władca Persów Cyrus zajmuje Babilon 331 r. p.n.e.
Mezopotamia staje się częścią imperium Aleksandra Wielkiego.
                  
 https://www.youtube.com/watch?v=8ZIyf7oyj1E 

 Piramida schodkowa Dżojsera 


                                             
                         



Faraon Dżoser jako pierwszy rozkazał budowę czegoś, co można nazwać piramidą. Zgodnie z projektem Imhotepa, stworzono budynek, który esencjonalnie był kilkoma królewskimi mastabami, ustawionymi jedna na drugiej. Piramidę postawiono w kompleksie królewskim w Sakkarze. W późniejszych czasach piramida Dżosera stała się wzorcem dla następnych budowniczych piramid, którzy dopracowali ten projekt, tworząc prawdziwe piramidy.

      Antiquitates                           

Idrimi z Alalach
  W wiekach XVI-XiV w. dominującą siłą w Mezopotamii, zwłaszcza w jej północno-zachodniej części, byli Huryci, do których należał również król Idrimi, panujący w północnej Syrii. Został on zdetronizowany przez Barattarnę (który wykorzystał bunt miejscowej ludności), władcę huryckich Mitannijczyków, ale zdołał odzyskać pozycję jako władca zależny od państwa Mitanni. Wedle inskrypcji z nim związanej, Idrimi podczas wygnania w okolice Kanaan Idrimi miał zgromadzić wokół siebie najrozmaitszych okolicznych wyrzutków i wygnańców różnego pochodzenia etnicznego, a następnie z ich pomocą założyć w Mukish królestwo ze stolicą w Alalah. Również wedle inskrypcji miał odbudować pałac królewski w Alalah (pierwszy pochodził z XVIII/XVII stulecia), aczkolwiek ze względu na datowanie przypuszcza się raczej, iż dokonał tego dopiero jego syn Niqmepa.


Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mezopotamia,http://archeos.pl/galeria/egipt,http://antiquitates.blox.pl/html/1310721,21.html?531559,http://www.historia.elearning24.pl/epoki/starozytnosc/mezopotamia.html

ELIZA MURZACZ

niedziela, 6 października 2013

Osiągnięcia architektury oraz sztuki w starożytnym Egipcie.

ARCHITEKTURA

Architekturę starożytnego Egiptu wyróżnia jedność artystycznych form, ciągłość rozwoju oraz funkcja służebna wobec władców i religii. Najbardziej rozpoznawalnym dziełem starożytnych Egipcjan są piramidy, jednak przed nimi grobowcami były tzw. mastaby. Służyły one do chowania władców z I i II dynastii.
PRZEKRÓJ MASTABY 

Piramidy, które pojawiły się po są budowlami w kształcie ostrosłupa prawidłowego o podstawie czworokątnej. Służyły one do chowania faraonów, ich bliskiej rodziny oraz wysoko postawionych urzędników. Budowa jednej piramidy mogła trwać ok. 20 lat, więc pracę nad nią rozpoczynano za życia faraona.





SZTUKA

Główną tematyką sztuki starożytnego Egiptu był faraon, obrzędy religijne, życie pozagrobowe oraz ówcześni bogowie. Egipcjanie posiadali własny kanon proporcji- przedstawiał on postać na wysokość 18 modułów (modułem mogła być wielkość stopy, pięści...). Określał on na jakiej wysokości powinna znajdować się dana cześć ciała.
Faraona przedstawiano w niezmiennych proporcjach, ponieważ był uważany za boga niezmiennego. Jedynie osoby znajdujące się niżej w hierarchii społecznej były przedstawiane bardziej realistycznie.

Rzeźba charakteryzowała się tym, że postacie stojące zwykle miały wysuniętą do przody lewą nogę (tzw. kontrapost ). Faraon był zawsze przedstawiany jako osoba młoda, a w malarstwie zawsze był większy od reszty postaci.

Starożytne Mapy Mezopotamii 





W starożytnej Mezopotamii mapy wyglądały w ten sposób jak te przedstawione obok. Jest na nich dużo nieznajomych nam znaków, które były bardzo przydatne w starożytności. Oznaczały one np: drogę do danego miejsca. Na mapach tych nie znajdowała się skala ani legenda mapy, ponieważ w tamtych czasach nie odnaleziono tych cech, które opisują mapę. Mapa jest dość skomplikowana dla ludzi żyjących w tych czasach gdyż my by odczytać coś z mapy posługujemy się legendą natomiast dawni ludzie bardzo dobrze znali znaki z tych map i wiedzieli jak się nimi posługiwać. Mapy teraźniejsze o dawniejszych różnią się wieloma rzeczami ale najważniejszą rzeczą jest to, że nasze mapy zostały wykonane z papieru a ich z gliny oraz kamienia.




Najstarsza forma pisma pochodzi właśnie z Mezopotamii. Podczas badań wykopaliskowych odkryto gliniane tabliczki pokryte pismem klinowym. Niektóre z nich pochodzą nawet z IV tys. przed naszą erą.      http://johnesimpson.com/blog/2013/03/waypoints/

Wynalazki oraz stan rozwoju nauki w starożytnym Egipcie.

 

Rozwój nauki i wynalazki starożytnego Egiptu


W okresie starożytnym Egipt był krajem, w którym w bardzo szybkim tempie rozwinęła się kultura mogą świadczyć o tym liczne przykłady architektoniczne, dzieła literackie, rozwój religii, pisma, w końcu osiągnięcia w wielu dziedzinach nauki np.: matematyka, zwłaszcza geometrii i algebry oraz astronomia, i medycyna. Najbardziej wykształconą grupa ludzi byli kapłani..

Dzięki rozwojowi astronomii kapłanie egipscy posiadali wiedzę i umiejętności astronomiczne np.:

  • znali kalendarz słoneczny, oparty na cyklu obiegu Ziemi wokół Słońca,
  • określili długość roku na 365 dni i podzielili rok na trzy części, w zależności od wylewu Nilu. Rok na 12 miesięcy po 30 dni i na końcu roku zostawało im 5 dni,
  • ustalili podziału nocy i dnia na 12 godzin (stąd pochodzi określenie doby na 24 godziny),
  • potrafili obliczyć terminy zaćmienia Słońca i Księżyca,
  • obserwowali niektóre planety i gwiazdy np. Syriusza.

W medycynie dokonywano następujących osiągnięć:

  • mumifikowano zwłoki,
  • przeprowadzano niezwykle trudne operacje np.: oczu i mózgu, z zastosowaniem środków znieczulających,
  • dokonywano trepanacji czaszki,
  • przypalano torbiele,
  • znano budowę serca i jego funkcje biologiczne,
  • w dentystyce stosowali protezy,
  • doskonała znajomość anatomii człowieka,
  • wydzielono specjalizacje medyczne w zależności od choroby,
  • wytwarzali proste narzędzia chirurgiczne,
  • przy świątyniach powstawały pierwsze szkoły medyczne.
W dziedzinie matematyki i geometrii Egipcjanie posiadali następujące umiejętności:
  • obliczania pola powierzchni figur,
  • odkryli „złoty środek” trójkąta,
  • stosowali system dziesiętny, w którym najwyższą jednostką był jeden milion,
  • znali zastosowanie symboli do określenia kolejności potęg,
  • w celu obliczenia poziomu wód podczas wylewu Nilu stosowali nilomierze,

Papirus Ahmesa, jest uznawany za jeden z najważniejszych i najstarszych dokumentów matematycznych, który świadczy o tym, że Egipcjanie umieli posługiwać się ułamkami.

Rozwinęła się kosmetologia:
  • Egipcjanie znali zastosowanie środków takich jak np.: henna, ochra, liczne preparaty na bazie mleka, miodu lub oliwy,
  • znali bakteriobójcze i grzybobójcze działanie roślin i w celach leczniczych stosowali uzdrawiające kąpiele. Znajomość tę wykorzystywano również przy balsamowaniu zwłok.

Poza podanymi przykładami osiągnięto również:

  • opanowano obróbkę miedzi,
  • poznano niektóre zasady magnetyzmu i akustyki.
  • poznano sposób zapalania pochodni przy zanurzeniu ich do wody,
  •  produkcję papirusu,
  • umiejętność obliczania prawidłowych pomiarów do budowy systemów irygacyjnych i piramid,
  • wynaleziono zegar wodny.

Źródła:
http://historia.na6.pl/rozwoj_nauki_w_starozytnym_egipcie

piątek, 4 października 2013

Mapy Starożytnego Egiptu

Turin Papirus Map - jest starożytną egipską mapą , powszechnie uważaną za najstarszą mapę topograficzną starożytnego świata oraz za najbardziej szczegółową w owych czasach.
Na mapie starożytnej można było zasięgnąć następujących informacji geograficznych:
- Informacje geologiczne tj. dokładnie wskazywała lokalną dystrybucję różnych typów skał.
- Zawierała informacje na temat kopalnictwa i górnictwa.
- Kolorami zaznaczano różne typy skał.
Na mapie niestety nie można było odczytać skali.




Źródła informacji : http://en.wikipedia.org/wiki/Turin_Papyrus_Map

piątek, 27 września 2013

Plan badawczy
Imię
Zadanie do wykonania
Etykieta
Cele
Źródła
Termin
Eliza
   Przedstaw wynalazki oraz stan rozwoju nauki w starożytnej Mezopotamii.
   System polityczny i społeczny starożytnej Mezopotamii oraz na jej współczesnym terenie.
A



C











Jak wygląda dzisiejszy system polityczny i społeczny? Jak zmieniały się one na przestrzeni dziejów i co było tego przyczyną?

05.10.2013r.



13.10.2013r.
Julia
   Przedstaw wynalazki oraz stan rozwoju nauki w starożytnym Egipcie.
   Religia i język starożytnego i współczesnego Egiptu.
A


C



Jak religia i język zmieniły się na przestrzeni dziejów? Jakie były tego przyczyny?

05.10.2013r.


13.10.2013r.
Kasia
   Przedstaw starożytne mapy Mezopotamii oraz dokonaj analizy ich treści (jaka była ich szczegółowość, zasięg, czy była skala, jakich używano znaków, jak sporządzano tamte mapy).
   System polityczny i społeczny starożytnego i współczesnego Egiptu.
A     








C









Jak wygląda dzisiejszy system polityczny i społeczny? Jak zmieniały się one na przestrzeni dziejów i co było tego przyczyną?
05.10.2013r.








13.10.2013r.
Dagmara
   Przedstaw starożytne mapy Egiptu oraz dokonaj analizy ich treści (jaka była ich szczegółowość, zasięg, czy była skala, jakich używano znaków, jak sporządzano tamte mapy).
   Pozycja ekonomiczna oraz nazwy konfliktów w starożytnej Mezopotamii oraz na jej dzisiejszym terenie.
A     








C









Jak zmieniła się pozycja ekonomiczna? Podaj tego przyczyny oraz nazwy konfliktów.
05.10.2013r.








13.10.2013r.
Ola
   Przedstaw osiągnięcia w zakresie architektury oraz sztuki w starożytnej Mezopotamii.
   Pozycja ekonomiczna oraz nazwy konfliktów w starożytnym i współczesnym Egipcie.
A   




C

  





Jak zmieniła się pozycja ekonomiczna? Podaj tego przyczyny oraz nazwy konfliktów.
05.10.2013r.




13.10.2013r.
Basia
   Przedstaw osiągnięcia w zakresie architektury oraz sztuki w starożytnym Egipcie.
   Religia i język starożytnej Mezopotamii i jej współczesnego terenu.
A   



C




Jak religia i język zmieniły się na przestrzeni dziejów? Jakie były tego przyczyny?
05.10.2013r.



13.10.2013r.